"Genealogia dla najmłodszych" - wywiad z autorami

25.02.2021

Kinga Urbańska, Karolina Szlęzak i Przemysław Jędrzejewski – autorzy książki „Genealogia dla najmłodszych” – to trójka genealogów, którzy szperaniem w archiwach zajmują się na co dzień. Przeglądają bazy w sieci i offline, odwiedzają muzea, biblioteki i urzędy.

Współtworzą stowarzyszenie Your Roots in Poland, w ramach którego szukają nie tylko faktów na temat przodków, ale także badają, jak wyglądała ich codzienność, czyli najprościej mówiąc – życie.


 
- Skąd wziął się pomysł na książkę o genealogii skierowanej do dzieci?

Jako Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce prowadzimy warsztaty genealogiczne – zarówno dla seniorów, jak i międzypokoleniowe, dla dorosłych i dzieci. Wiele osób, które odkrywa w sobie potrzebę utrwalenia i zachowania rodzinnej historii, podkreśla nam, że za temat "zabrali się" zbyt późno – dla przykładu, nie ma już kogo o te najstarsze rodzinne dzieje zapytać. Dlatego wierzymy w pracę u podstaw z dziećmi. Uświadamianie najmłodszych o istocie znajomości własnej historii pozwala tę historię zachować, utrwalić relacje z najbliższymi, lepiej zrozumieć historię lokalną, a tym samym powszechną, a przede wszystkim – lepiej zrozumieć samego siebie.

 

- Jak wygląda praca w Your Roots in Poland?

Your Roots in Poland zajmuje się szeroko pojętą genealogią. Jesteśmy historykami, archiwistami, archeologami, antropologami, a przede wszystkim – genealogami. Tworzymy wywody przodków, drzewa genealogiczne, poszukujemy informacji genealogicznej dotyczącej poszczególnych linii rodziny  czy osób zagubionych po II wojnie światowej. Kompletujemy dokumentację potrzebną do uzyskania polskiego paszportu czy przeprowadzamy wywody przodków służące sprawom spadkowym. Pracujemy w archiwach, ale także w ramach dokumentacji dostępnej online – w zależności od tego, gdzie skieruje nas dana sprawa.

 

- W jaki sposób wybieraliście materiały do książki i to, co się w niej znalazło? Genealogia wydaje się być obszernym tematem, a Wy musieliście ją zawrzeć w dość krótkiej formie, która nie znudzi dzieci.

Materiały do książki zostały stworzone w oparciu o nasze autorskie warsztaty dla najmłodszych. Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi pozwoliło nam wyselekcjonować treści, które dostarczą wartościowych informacji czytelnikowi, a jednocześnie go nie znudzą. Ponadto członkowie stowarzyszenia mają dzieci, które swoją bieżącą oceną jakości tworzonych treści mogły znacząco wesprzeć projekt, pod kątem jego atrakcyjności.

 

- Jak wyglądają warsztaty z dziećmi i czy w obecnej pandemicznej rzeczywistości są prowadzone?

Warsztaty dla dzieci to zajęcia, w ramach których w przystępny sposób łączymy teorię związaną z genealogią – jej podstawy, z aktywnościami, które mają tę wiedzę utrwalić. Dzieci wypełniają swoje proste drzewa genealogiczne, przynoszą stare rodzinne zdjęcia i je opisują, przygotowują ciekawe rodzinne historie, o których opowiadają, a nawet uczą się pisać kurrentą – dawnym pismem niemieckim, dowiadują się, jak brzmią ich imiona po łacinie.
Obecnie takie zajęcia w formie zdalnej mogą być przeprowadzane jedynie dla klas 6+. Dla klas 1-6 przewidujemy takie warsztaty jedynie w formie stacjonarnej.

 

- Jakie jest najpiękniejsze/najbardziej wzruszające wspomnienie lub moment w pracy z poszukiwaniem przodków i ustalaniem przeszłości rodów?

Pozwolę sobie odesłać do wpisu z naszego bloga o jednej z najbardziej ujmujących historii:
"Ocalić od zapomnienia"

 
 
Pytanie z Instagrama:


- Jak zaczęło się u Was zainteresowanie genealogią? Od czego się zaczęło?


Założycielkami Your Roots in Poland, a także Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce są Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska. Razem ze współautorem – Przemysławem Jędrzejewskim – studiowali historię ze specjalnością archiwistyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Pisząc swoje prace magisterskie, spędzały dużo czasu w Archiwum Narodowym w Krakowie, gdzie codziennie przychodziło mnóstwo obcokrajowców zainteresowanych swoimi polskimi korzeniami. Posiadając odpowiednią wiedzę i warsztat, postanowiły zacząć im pomagać, co wkrótce przekształciło się w działalność komercyjną.
 
Książkę "Genealogia dla najmłodszych" można kupić w stacjonarnych Księgarniach Świat Książki.
 
Wywiad przeprowadziła Patrycja Herbut
 

powrót

Znajdź nas na: