Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Po co w książkach dla dzieci są ilustracje?

Pamiętasz swoje ukochane książki z dzieciństwa? Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że zapadły Ci w pamięć także obrazki, które je zdobiły: łagodne spojrzenie Ferdynanda Wspaniałego, Królowa Śniegu, Pippi trzymająca na wyciągniętych ramionach konia, okładka elementarza, tego z Asem i Alą …  Jaką rolę pełnią ilustracje i co dzięki nim zyskuje maluch?

Dzięki ilustracjom dziecko:

  • Zaczyna kochać książki

To właśnie im uważnie się przygląda już jako niemowlę, o nie pyta, gdy tylko zaczyna mówić (albo pokazywać palcem), dzięki nim „czyta” zanim pozna litery, recytując tekst z pamięci albo wymyślając własne historie. Krótko mówiąc to one zachęcają malca do sięgnięcia po książkę.

  • Poznaje świat

Obrazki w książkach dla dzieci pokazują, że świat jest niezwykle bogaty i różnorodny. Dzięki nim dziecko poznaje nie tylko to, co je otacza, ale także wszystko to, czego nie widzi w domu lub okolicy: tygrysy, pustynie, wysokie góry, dno oceanu, kosmos, wnętrze maszynowni statku, dźwigi i mnóstwo innych rzeczy.

  • Łatwiej zapamiętuje zdobywaną wiedzę

Trudno zapamiętać, że istnieje takie zwierzę jak lama, jeśli się jej nigdy nie widziało. Podobnie jest z wszystkim innym. Dzięki ilustracjom zapamiętywanie informacji jest znacznie łatwiejsze!

  • Uczy się, że tę samą rzecz albo postać można przedstawiać na najróżniejsze sposoby

Na przykład psa (a także człowieka, dom, pojazd, las, przedmiot) można narysować lub namalować tak, że będzie wyglądał realistycznie jak na zdjęciu, ale może być też przedstawiony za pomocą kilku linii. Pies może też chodzić w meloniku, mieć czerwoną sierść i rozmiary słonia, być ledwie widoczną, puchatą kropeczką – wszystko zależy od wyobraźni autora ilustracji!  Jakie obrazki są dla dziecka najlepsze i najlepiej wpływają na jego rozwój? Różnorodne! Słodkie i bardziej mroczne, realistyczne i od realizmu dalekie, zabawne i skłaniające do zadumy, tradycyjne i nowoczesne, te wykonane przez wielkich artystów, i te całkiem zwyczajne.

  • Uczy się koncentrować

Ilustracje w książkach nie zmieniają się przed oczami dziecka w szalonym tempie jak to, co widać na ekranie telewizora czy komputera. Można je oglądać uważnie i tak długo, jak ma się ochotę, a dzięki temu zanurzyć w przedstawionym świecie i dostrzegać wciąż nowe szczegóły.

  • Głęboko przeżywa opowieść

Ilustracje wpływają na emocje małego odbiorcy literatury. Łatwiej podążać za bohaterem i trzymać za niego kciuki, wiedząc jak wygląda, co wyraża jego mimika, w jakich tarapatach się znalazł.

  • Rozwija wyobraźnię

Ilustracje rozwijają dziecięcą wyobraźnię nie tylko dlatego, że poza tym, co rzeczywiste, przedstawiają także smoki, krasnoludki i inne baśniowe istoty. Chodzi przede wszystkim o to, że ukazują tylko pewien wycinek tego, o czym mowa w książce. Całą resztę dziecko tworzy samo!

  • Kształtuje gust

Obcując z ilustracjami różnych autorów, dziecko zaczyna się orientować, że są bardzo różnorodne i że jedne podobają mu się bardziej, a inne mniej. Dzięki temu kształtuje swój gust. Uważasz, że te, którymi się zachwyca twoje dziecko są okropne i kiczowate? Nie szkodzi, maluch ma jeszcze mnóstwo czasu, by stać się koneserem. Nie mów mu, że jego ulubione obrazki są brzydkie. Po prostu pokaż mu, że są także inne.

Beata Turska