Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Pomysły zajęć dla dzieci

Książki idealne do... zabawy!

Jedne książki służą do czytania, a inne i do czytania, i do zabawy.  Takie książki mają nietypową formę: są rozkładane, dźwiękowe, szmaciane, trójwymiarowe,
mają ruchome elementy, klapki, okienka... To książki zabawki, które łączą w sobie cechy zarówno książki, jak i zabawki.
Pobudzają wyobraźnię, aktywizują i skupiają uwagą dziecka. Są prostym pomysłem na zajęcie małego czytelnika.

 

Weźmy się za ręce!
Rymowanka układanka
Kubuś Puchatek, Miki
WIEK: 2+

Książki z dużymi ruchomymi elementami, które można ułożyć jak puzzle. Do tego zabawna rymowanka z powtarzającym się refrenem.

WIĘCEJ
Seria "Naciśnij przycisk, słuchaj i czytaj"
Znane baśnie w wersji dźwiękowej. Czytają: Robert Michalak i Hanna Kinder-Kiss
WIEK: 2+

Książki do oglądania, słuchania i śledzenia tekstu. Wystarczy uruchomić przycisk na panelu bocznym, by wysłuchać dany fragment tekstu.

WIĘCEJ
Teczki, a w nich zeszyt z historyjką, kolorowanki i dwa arkusze z naklejkami. Plus bohaterowie Disneya.
WIEK:3+

Najpierw czytamy, później kolorujemy, a na końcu naklejamy. Albo odwrotnie. Do tego atrakcyjna teczka, która przyda sie do przechowywania rysunków dziecka..

WIĘCEJ
Seria "Dotknij, naciśnij, posłuchaj". Książka interaktywna.
WIEK: 1+

Dzieci mogą dotykać miękkich elementów, wkładać paluszki w otwory, na koniec nacisnąć w wyznaczonym miejscu, by podłuchać odgłosy zwierząt.

WIĘCEJ

Wyszukiwanki "Tu i tam: szukam"

Kartonowa seria "Tu czy tam: szukam!" autorstwa Basi Szymanek i Ewy Podleś to zaproszenie do fantastycznej zabawy polegające na... wytężaniu wzroku.
W serii ukazały się: "Robaczki są wszędzie... ale czy potrafisz je znaleźć?", "Pierwiastki są wszędzie...", "Bakterie są wszędzie..." oraz "Detektyw Niezgułka na tropie".
Autorki gwarantują, że to zabawa na wiele godzin.

 

Seria "Tu i tam: szukam!" to sporych rozmiarów kartonówki. Trzy z serii to wyszukiwanki, które są też kopalnia wiedzy na temat pierwiastków, bakterii czy "robaczków", jak pieszczotliwie mówi o owadach i pajęczaku Basia Szymanek, autorka tekstu. Zadaniem małego czytelnika jest odnalezienie w książce wszystkich ukrytych bohaterów - ich listę można znaleźć na wewnętrznej stronie okładki każdego tytułu.


O robaczkach, pierwiastkach i bakteriach Basia Szymanek opowiadała w rozmowie z Karoliną z "Małych czytelników" (tu fragment, a cały wywiad na stronie bloga):

Razem z Ewą Podleś stworzyła Pani bardzo fajną serię wyszukiwanek. Skąd pomysł na takie pozycje? Jak wyglądała praca nad serią? Będą kolejne tytuły?

Najpierw był pomysł redaktor naczelnej, żeby przygotować książkę o bakteriach. I jeszcze dodać do tego robaczki. Dobrym rozwiązaniem wydała mi się wtedy formuła wyszukiwankowa, żeby było i ciekawie (= nie nudno), i (mam nadzieję) niesztampowo, jeśli chodzi o edukacyjne tematy.

Tekstu nie ma tu zbyt wiele, ale musiałam przemyśleć, jakich wybrać bohaterów i w jakich sceneriach ich pokazać, żeby całość była w miarę sensowna i zaowocowała graficzną różnorodnością rozkładówek – to też jest rola autora, nawet tworzącego najprostsze rzeczy.

Z ciekawostek: ja myślałam o ukryciu na stronach po jednym elemencie i to Ewie Podleś zawdzięczamy tę atrakcyjną mnogość.

Planując książki, warto czasem myśleć „seryjnie”, więc zgrabnym kandydatem na kolejny tytuł w tej serii wydały mi się pierwiastki. Potem z innej parafii do kompletu dołączyli: detektyw Niezgułka (to z pomysłów przyśnionych) i czekający na moment wydania, już gotowy, Święty Mikołaj, borykający się, jak Herakles, z dwunastoma ciężkimi pracami… To już nie wyszukiwanki, ale też część serii „Tu i tam: szukam!”.

 

Do cyklu "Tu i tam: szukam!" należy jeszcze jedna kartonówka pod tytułem "Detektyw Niezgułka na tropie" tego samego autorskiego duetu. Tym razem wyszukiwankom towarzyszą labirynty, porównywanie obrazków i gra, a także zagadka detektywistyczna opisana zabawnie i ze swadą. Zaliczenie wszystkich tych zadań doprowadzi czytelnika do rozwikłania niecodziennej sprawy, tzn. zaginionej babcinej protezy.
 

Domowa pracownia Montessori

Autorkami pomysłów na twórcze spędzenie czasu z dziećmi zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori są Aleksandra Brodowska i Lidia Rekosz-Domagała,
współtwórczynie Pracowni Montessori, która od 10 lat działa na warszawskim Bemowie. Dla nas przygotowały serię "Domowa pracownia Montessorii": "Poznawanie przyrody, "Zabawy sensoryczne" oraz "Życie codzienne". To nie tylko propozycje zabawy dla dwu-trzylatków (i starszych dzieci), ale też instrukcja w formie historyjki do wspólnego czytania, na podstawie której można odtworzyć czynności do wspólnego wykonania. To również proste wskazówki i pokazanie celów edukacyjnych
- to atuty serii, która pozwoli dorosłym dobrze i mądrze przebywać z dzieckiem. "Domową pracownię Montessori" zilustrowała Marina Czernova.