Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Rozwijanie czytelniczych zamiłowań u dzieci

 


 

W życiu dziecka literatura pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię. Książki pobudzają kreatywność i uczą rozwiązywania problemów. Ponadto czytanie dzieciom przed snem wzmacnia więzi rodzinne.

W baśniowych opowieściach najmłodsi znajdą ważne przesłania oraz ponadczasowe wartości, takie jak: przyjaźń, miłość czy szacunek. Szereg książek wyjaśnia też w przystępny sposób zagadnienia dotyczące emocji. Dzięki nim najmłodsi mogą nauczyć się radzenia sobie ze złością, smutkiem i strachem. Kontakt z książką wzbogaca zasób słownictwa oraz doskonali umiejętności czytania i pisania.

Jak wprowadzić dzieci w świat literatury? Jak zachęcić je do odkrywania przygód i poznawania niezwykłych bohaterów? Przedstawiamy poniżej kilka podpowiedzi.

 

1. Wybieraj książki odpowiednie do wieku dziecka 

Wybieraj książki dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Pamiętaj, że różnorodność gatunków i tematów jest kluczem do zachęcenia do czytania.

         

         


 

2. Stwórz czytelniczy klimat

Stwórz w domu przytulny kącik do czytania, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo i chętniej sięgało po książki. Ważne, by mogło w ciszy zatopić się w poznawanych opowieściach i dać się ponieść przygodom.

3. Czytajcie wspólnie

Od najmłodszych lat regularne czytanie dzieciom nie tylko rozwija ich umiejętności językowe i rozbudza zainteresowania, ale także buduje więź między rodzicem a dzieckiem.


 

4. Rozmawiaj o przeczytanych książkach

Po lekturze porozmawiaj z dzieckiem o treści książki. To ułatwi zrozumienie poznanej historyjki i wyciąganie wniosków.

5. Organizuj literackie wydarzenia 

Dzieci z natury chętnie poznają nowe rzeczy, dlatego można z nimi wybrać się do biblioteki, uczestniczyć w spotkaniach autorskich lub zorganizować w domu konkursy czytelnicze albo wspólne czytanie dla dzieci i ich przyjaciół.

6. Dawaj dobry przykład

Dla każdego malucha to rodzic lub opiekun jest wzorem do naśladowania – to jego dziecko obserwuje i powiela jego zachowania. Dlatego zachęcamy dorosłych do czytania i do częstego sięgania po książkę. Dzięki temu dzieci (poprzez naśladownictwo) chętniej będą wybierać książki.

Warto inwestować czas w rozwijanie czytelniczych nawyków u dzieci. Każdy maluch może stać się miłośnikiem książek, wystarczy tylko znaleźć odpowiednie dla niego publikacje i stworzyć warunki do czytania.