Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Autorki i autorzy

Dla nas piszą, ilustrują, tłumaczą... Najlepsze i najlepsi!

Kreatywni, pomysłowi, bardzo zdolni. Ciekawe, intrygujące, efektowne. Jedni ze sporym dorobkiem artystycznym, inne dopiero na starcie kariery zawodowej.
Autorki i autorzy tekstów, ilustracji i przekładów. Bardzo cieszymy się, że tworzą dla nas. Czujemy się wyróżnieni.

 

 

Dorina Auksztulewicz
ilustratorka

Ukończyłam studia na wydziale wzornictwa wrocławskiego ASP, ale los pokierował mnie szczęśliwie w kierunku ilustracji, głównie dziecięcej. Pierwszą książkę zilustrowałam, będąc w hiszpańskiej Walencji na wymianie Erasmus. W mojej karierze zawodowej pierwszymi książkami, jakie zilustrowałam były kolorowanki i książki aktywnościowe. Pierwszego picturebooka zilustrowałam w 2019 roku. Kolekcjonuję rośliny kaudyczne i jestem zakochana w moich dwóch charcikach włoskich. 

 

Natalia Berlik
ilustratorka

Współpracuje z Wydawnictwem Olesiejuk od wielu lat i ma na swoim koncie przede wszystkim ilustracje do książek z serii Edukacja Domowa autorstwa Katarzyny Trojańskiej. Natalia skończyła Liceum Plastyczne w Bydgoszczy, przez kilkanaście lat pracowała w Agencji Reklamowej, natomiast teraz zajmuje się wyłącznie przygotowywaniem ilustracji do książek dla najmłodszych. 

Maria Brzozowska
ilustratorka

Artystka, urodzona w 1992 roku w Gdyni, większość dzieciństwa dorastała w Turcji, gdzie obecnie mieszka. W 2010 roku ukończyła Leeds Arts University z tytułem licencjata z komunikacji wizualnej, a w 2016 - studia magisterskie w dziedzinie Mediów i Designu na Uniwersytecie Bilkent w Turcji. Jest artystką, która ma poetyckie podejście do sztuki. Lubi tworzyć nowe i nieznane krainy. Używa tradycyjnych technik malarskich wspomaganych metodami cyfrowymi. Była finalistką różnych konkursów, m.in. L’Associazione Tapirulan, Konkursu Ilustracji Cheltenham i Konkursu Applied Arts. Do tej pory tworzyła ilustracje do książek dla dzieci za granicą i miała indywidualne wystawy w Wielkiej Brytanii, Turcji i we Włoszech. Dla nas zilustrowała "Klechdy sezamowe" Bolesława Leśmiana w serii "Ilustrowana klasyka".

Anna Famulska
ilustratorka

Urodziłam się w 1992 roku w Kołobrzegu. Ukończyłam studia na kierunku Edukacja Artystyczna Politechniki Poznańskiej oraz Rzeźbę na Uniwersytecie Artystycznym. Tam rozwijałam swoje umiejętności twórcze, ucząc się wielu różnych technik artystycznych. Zawsze przywiązywałam dużą wagę do doskonalenia warsztatu rysunkowego. Najwięcej satysfakcji przynosi mi tworzenie ilustracji. Fascynuje mnie, jak niektóre obrazy z książek zostają z nami na całe życie. Do dzisiaj wzruszam się na widok mapy Ernesta H. Sheparda w „Chatce Puchatka” i czuję ekscytujący niepokój na wspomnienie ilustracji Jana M. Szancera. Na co dzień projektuję wzory na produkty dziecięce. Dla nas zilustrowała "O czym szumią wierzby" Kennetha Grahame'a w serii "Ilustrowana klasyka".

Marta Duda-Gryc
tłumaczka

Przewodniczka beskidzka w stanie spoczynku, w pamięci której wciąż tkwią przygody z dzieciństwa spędzonego w pałacu zwanym UL-em, w małej wsi na Podkarpaciu. Czasem uczy seniorów i przyszłych tłumaczy, a zwykle tłumaczy z angielskiego, francuskiego i włoskiego – dawniej teksty unijne, marketingowe i motoryzacyjne, a od kilku lat również komiksy, literaturę fantastyczną i naukową. Na konwenty chodzi w strojach z serialu Doctor Who i komiksów Transformers: MTMTE, a na co dzień w dyskretnych cosplayach Star Wars. Uważa, że warto rozmawiać wszędzie i zawsze o swoich zainteresowaniach, bo oprócz dobrych znajomych można też nieoczekiwanie zdobyć w ten sposób pracę związaną z tymi pasjami – na przykład z Gwiezdnymi wojnami

Agnieszka Frączek
pisarka

Jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN i współautorką Polsko-niemieckiego słownika etykiety językowej.  W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach i homofonach, o frazeologizmach i przysłowiach, o archaizmach i neologizmach. W rozbrykanych wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Za swoją twórczość w roku 2019 została uhonorowana prestiżowym tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Kocha zwierzęta, które chętnie zaprasza nie tylko do swoich wierszy, ale także do domu – razem z pisarką mieszkają przygarnięte koty, psy, a nawet króliczka.

Aleksandra Gołębiewska
ilustratorka, graficzka

Jest finalistką konkursu China Shanghai International Children’s Book Fair 2018 za ilustracje do książki Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów. Z kolei zilustrowana przez nią książka "Yeti, w którego nikt nie wierzył" otrzymała nominację w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018. Zdobyła wyróżnienie w konkursie Polish Grpahic Design Awards 2018, w kategorii motion graphic, za filmik promujący książkę Kot na medal (współautor Karol Szczepankiewicz). W wolnych chwilach uczy się jeździć na wrotkach. Ilustracja to dla niej praca połączoną z pasją. Dla nas zilustrowała "Wybór nowel", który ukazał się w serii 'Ilustrowana klasyka".

Ewa Gorzkowska-Parnas
ilustratorka, autorka książek

Tworzę przede wszystkim ilustrowane książeczki z kolorowankami, ciekawostkami i zadaniami dla najmłodszych. Uwielbiam też wymyślać i opracowywać gry planszowe. Inspiracją w mojej pracy była obserwacja własnego dziecka, które z zapałem poznawało otaczający świat, ja natomiast z powagą traktowałam wszystkie pytania „a dlaczego?”. Kiedy więc padło: „a dlaczego bębenek bębni?”, nie obyło się bez demonstracji i zgłębienia pustej materii wewnątrz instrumentu. Co prawda trzeba było kupić nowy bębenek, ale cel został osiągnięty – istota bębnienia stała się jasna i zrozumiała. Wczesne dzieciństwo to niezwykle burzliwy okres, nieustanna lekcja, bo przecież każdy dzień dostarcza tyle nowych informacji i doświadczeń. Dlatego tak ważne jest, aby uprzyjemnić maluchom zdobywanie wiedzy, a rodzicom dostarczyć jak najwięcej pomocy. W przystępnej formie krótkich książeczek staram się to osiągnąć, a także, już może bardziej dla siebie zatrzymać dzieciństwo, ten fascynujący okres w życiu człowieka, kiedy wszystko jest nowe i intrygujące. Wyszukuję też ciekawostki, które będą odkryciem nie tylko dla maluchów.

Przy opracowaniu treści i ilustracji nie obywa się bez rodzinnych burz mózgów i spotkań z zaprzyjaźnionym przedszkolem, nieoceniona jest też pomoc mojego męża Tomka, który jest malarzem, zdarza mu się być też poetą.

Susie Hammer
ilustratorka, autorka książek

Warszawianka z pochodzenia (ur. 1990), przez ostatnie 10 lat mieszkała w Madrycie, gdzie studiowała Ilustrację i Projektowanie. Lubi opowiadać historię poprzez kolor i proste formy. Jej rysunki skierowane są głównie do najmłodszej publiczności, można je znaleźć na papierze, tekstyliach, zabawkach oraz ścianach. Ma na swoim koncie ma ponad 20 publikacji, pracowała m.in dla Anorak Magazine, Bravery Magazin, Süddeutsche Zeitung, CocoBooks, WePresent, New York Times, Simon & Schuster, Le chocolat des Français , Lagom Design, Mudpuppy, Egreš, Mosquito Books, Instagram, Story Cat Korea. Pracę przy biurku uzupełnia pracą z dziećmi, uczyła w szkole Montessori oraz prowadziła warsztaty dla madryckiego IED (Istituto Europeo de Diseño). W 2018 stworzyła projekt Campos de Juego (Playgrounds), gdzie zaprojektowała przestrzeń do eksploracji i zabawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Murcii (Centro Párraga). W 2019 wraz z grupą artystów z Barcelony zorganizowała non-profitowy projekt
No Planet No Fun, poświęcony środowisku i zmianom klimatycznym. Dla nas zilustrowała serię "Miś Tamiś".

Anna Hikiert-Bereza
tłumaczka

Niespełniona rysowniczka komiksów, którą Moc konsekwentnie spychała (aż w końcu skutecznie zepchnęła) na ścieżkę tłumaczeń literackich. Ćwierć wieku temu trafiła do Odległej Galaktyki… i już tam została, od niemal piętnastu lat działając w niej również na polu zawodowym. Kompulsywnie tłumaczy z języka angielskiego – nie tylko Gwiezdne Wojny. Od ponad dekady członkini polskich oddziałów gwiezdnowojennych organizacji kostiumowych, Polish Garrisonu (Legion 501) i Eagle Base (Rebel Legion). Prywatnie mama młodego padawana (od najmłodszych lat siłą rzeczy skazanego na pobyt we wspomnianej Odległej Galaktyce) i (jak na tłumaczkę przystało) kociara, bez pamięci zakochana w borach, jeziorach i leśnej głuszy. Dla nas tłumaczy m.in. wyjątkowa serię "Star Wars Wielka Republika".

Marianna Jagoda
ilustratorka, graficzka

Zajmuje się ilustracją książkową i projektowaniem graficznym. Jej niezwykłe, barwne ilustracje – wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą – są pogodne, emanują dobrą energią i wspomagają rozwój wyobraźni najmłodszych. Ilustratorka współpracuje z różnymi wydawnictwami i instytucjami kultury. Artystka prowadzi również warsztaty plastyczne z dziećmi. Dla nas zilustrowała m.in. "Wybór wierszy" Natalii Usenko.

Marianna Janczarska
autorka książki

Aktorka (ur. w 1994 roku w Warszawie), dziennikarka, wiceprezes Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo”, właścicielka marki odzieżowej Mañana. Wielbicielka wszelkiego wymyślania. Na deskach teatralnych debiutowała rolą Niny w spektaklu „Wania, Sonia, Masza i Spike” (2019) w reżyserii Macieja Kowalewskiego w Teatrze Polonia w Warszawie. Laureatka nagrody honorowej Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych  im. prof. Henryka Kluby (2020). Dla nas napisała "Mania i czarodziejska bania", którą zilustrował Józef Wilkoń.

Agnieszka Kamińska
ilustratorka

Swoje życie z plastyką związała tak dawno, że już nie pamięta, by kiedyś było inaczej. Na początku rysowała po ścianach i meblach, później na wszelkich lekcjach i w zeszytach. W 1993 roku została absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, zaś w 1998 roku obroniła dyplom w pracowni grafiki na Wydziale Wychowania Artystycznego na WSP w Olsztynie (obecnie Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego).
Nie uważa się za artystkę, lecz rzemieślnika nieustannie doskonalącego swój warsztat. Od 1999 roku zawodowo zajmuje się ilustracją i grafiką komputerową. Jest też autorką serii książek kreatywnych dla dzieci, co uważa za swoje osiągnięcie, gdyż tworzy je całościowo (od pomysłu, przez opracowanie merytoryczne zadań, teksty, po ilustracje i grafikę). Stara się, by każda strona w jej autorskich książkach była maksymalnie dopracowana i dawała dzieciom wiele radości. Od 2008 roku tworzy w ramach założonego przez siebie studia „Zielone A”.
W różnych publikacjach znalazło się ponad tysiąc jej ilustracji. Złożyła tysiące stron książek (proza, poezja, książki edukacyjne i podręczniki). Zaprojektowała ponad tysiąc rozkładówek w kolorowych magazynach oraz wiele okładek. Jest tak skoncentrowana na pracy, że brak jej czasu, by regularnie odświeżać strony z portfolio: www.zielonea.euwww.facebook.com/ZieloneA,
www.behance.net/zielonea.
Prywatnie jest mamą trzech córek (już odchowanych) i panią ponad 30 kg futra w postaci psa. Na stanie ma (jednego) męża. Rodzina jest da niej źródłem inspiracji.
Dla nas przygotowała m.in. edukacyjne serie "Mądrzaki z Magicznego Lasu", "Zabawy i zadania dla bystrzaków".

Nikola Kucharska
Ilustratorka i autorka książek

Ilustratorka i autorka książek, komiksów i gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Ma na koncie ponad dwadzieścia pięć książek. Współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce, Francji, Chinach, Danii, Finlandii, Korei Południowej, Niemczech czy Hiszpanii. Jej „Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód" nominowano w konkursie PTWK. Najpiękniejsza Książka Roku 2016. „Zaginiona wyspa" otrzymała nominację w tym samym konkursie w 2019 roku, a w 2020 roku jej książka „Fakty i plotki o smokach" została wyróżniona w tymże konkursie. Jej „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych" (teksty: Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek) otrzymały nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018, wyróżnienie w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku oraz nominację w konkursie Przecinek i Kropka Najlepsza Książka Roku 2018. 
Prywatnie właścicielka dwóch kotów, miłośniczka kawy, porządku i dobrego jedzenia. Gdy nie rysuje i nie myśli o książkach, to gra w gry wideo, piecze chałki i chodzi na piesze wycieczki do lasu. Dla nas przygotowała m.in. dwa tomy "Księgi ciekawostek".

 

Izabela Michta
autorka książek

Z wykształcenia pedagog specjalny, aktualnie pełnoetatowa mama dwóch chłopców, autorka i współautorka kilkudziesięciu książek dla dzieci, piosenek i słuchowisk. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i fundacjami, a także z czasopismami „Pstryk Myk" i „Mały Promyczek".
Poza pisaniem jej pasją jest muzyka oraz podróżowanie wraz z mężem i synkami, a misją – rozbudzenie miłości do książek w każdym maluchu i przekonanie dorosłych, że czytanie dzieciom jest ważne i potrzebne i może stać się najmilszym i niezwykle wartościowym codziennym rytuałem. Z tego powodu zainicjowała akcję promującą czytanie #WoleMole, w ramach której odwiedzała przyszłych rodziców w szkołach rodzenia, występuje na konferencjach dla nauczycieli przedszkolnych i opiekunów żłobkowych, a także spotyka się z dziećmi i rodzicami na spotkaniach autorskich organizowanych w przedszkolach, szkołach i bibliotekach. Prowadziła także cykl wywiadów dla dzieci #WypiszWymaluj z twórcami książek. Dla nas przygotowała serię "Poradników dla małych, pomocników dla dużych".

Edyta Pawlak-Sikora
autorka książek

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i AWF w Katowicach, autorka książek dla dzieci, redaktorka portalu internetowego, manager sportu i rekreacji, autorka projektu „Kosmyki” i szefowa stowarzyszenia o tej samej nazwie, wspierającego dzieci z łysieniem plackowatym. Zadebiutowała publikacją utworu pt. „Elementarz sportowy” w podręczniku szkolnym nauczania początkowego Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego.
Dotychczas na rynku ukazały się następujące książki jej autorstwa: „Rymowanki na sportowo”, „Mądre wierszyki”, „Wierszyki o emocjach”, seria książeczek o Misiu Tamisiu obejmująca m.in.: „Dzień Misia Tamisia”, „Miś Tamiś i magiczne słowa”, „Miś Tamiś idzie do przedszkola”, „Miś Tamiś u dentysty” oraz bajka terapeutyczna dotykająca problemu łysienia u dzieci pt.: „Wiewióreczka Tola”.
Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośniczka rodzinnych podróży z plecakiem. 

Magda Piesta

Tworzy projekty, ilustracje, grafiki i wzory, które mają w sobie odrobinę magii. W jej portfolio znajdziesz nie tylko niepowtarzalne i wielobarwne ilustracje dla najmłodszych, ale również prace związane z tematami kobiecości i ciałopozytywności. Projektuje też wzory, które doskonale sprawdzą się na tkaninach, dzianinach, tapetach, pościeli i wielu innych materiałach. Dla nas zilustrowała serię "Moje supermoce" oraz wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w wersji kartonowej dla najmłodszych czytelników.

Ewelina Protasewicz
graficzka, ilustratorka

Myśląca wizualnie pedagożka i logopedka, nominowana do tytułu Dziewczyny Roku Glamour 2017. Autorka strony RYSOPISY, na której przekłada słowa na rysunki. Bo RYSOPISY to rysunki opisujące myśli, obrazowe notatki, lekcje i ćwiczenia, czyli gry, zabawy, kreatywne pomoce naukowe dla dzieci, rodziców i nauczycieli.  Ilustracje Eweliny można znaleźć w wielu książkach dla dzieci oraz w internecie, gdzie dzieli się swoimi pracami za darmo. Prywatnie lubi sport, jest fanką literatury dziecięcej i mamą dwóch chłopców – Patryka i Filipa. Dla nas zilustrowana "Rymowany alfabet", którego autorka jest Basia Szymanek.

Rysopisy można obserwować na Facebooku i Instagramie.


 

Karolina Piotrowska
ilustratorka, graficzka

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia za pomocą swoich prac powoływać do życia pełne barw postacie oraz światy. Specjalizuje się w tworzeniu ilustracji do książek dla dzieci oraz w projektowaniu okładek książkowych. Współpracuje z tradycyjnymi wydawnictwami oraz niezależnymi autorami książek dla dzieci, wspierając ich w pełnym wyzwań procesie self-publishingowym. Mama sporego grona roślinek domowych, fanka serialu "Przyjaciele" oraz pasjonatka kultury Dalekiego Wschodu (niestraszne są dla niej nawet japońskie reklamy). 
Dla nas narysowała serię "Poradnik dla małych, pomocnik dla dużych".

Ewa Podleś
ilustratorka

Studiowała filologię chorwacką na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez wiele lat uczyła małe dzieci języka angielskiego. Tworząc pomoce dydaktyczne potrzebne do prowadzenia zajęć, powróciła do swojej pasji z dzieciństwa, jaką było rysowanie.Wtedy zaczęła tworzyć ilustracje. Uwielbia jeździć na rowerze, samotnie podróżować i rysować rzeczy, które nie istnieją.

 

Ewa Poklewska-Koziełło
ilustratorka

Urodziła się w 1967 roku w Gdańsku, mieszka w swoim ukochanym Sopocie. Studiowała architekturę, a potem zaczęła ilustrować książki dla dzieci – i tak jej już zostało. Zilustrowała kilkadziesiąt książek, podręczników i numerów „Świerszczyka”. Brała udział w wielu wystawach ilustracji, m. in. w BIB w Bratysławie, kilkakrotnie była nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Jako dziecko nie rozstawała się z ołówkiem i z otwartą buzią chłonęła „Sąd Ostateczny” Memlinga. Jako dorosła uwielbia dzieci i spotyka się z nimi na warsztatach plastycznych. Dla nas opracowała  "Złoty kluczyk, czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino" Aleksego Tołstoja, książkę, która ukazała się w serii "Ilustrowana klasyka".

Lidia Rekosz-Domagała
autorka książek

Od najmłodszych lat książki towarzyszyły mi w codziennym życiu. Zawsze, gdy pojawia się w moim życiu jakieś nowe wyzwanie, szukam inspiracji, wiedzy i pomocy w książkach. Inspirują mnie baśnie, książki biograficzne, klasyczne poradniki i podręczniki akademickie – zawsze odnajduję w książkach pasję i pracę autora, czując ogromną wdzięczność i bliskość z ludźmi, którzy tworzą i pokazują innym to, co mają w głowie. Książki postrzegam jako dzielenie się naszym doświadczeniem, opowieściami i przeżyciami i nie wyobrażam sobie bez nich codziennego życia. Zawsze, gdy wyjeżdżam nawet na weekend, pakuję oddzielną torbę na książki, żeby mieć możliwość odwiedzenia tego ze światów, który odwiedzić zechcę.

Od 10 lat poznaję ideę Marii Montessori (też mam mnóstwo książek o tej tematyce, zarówno samej Marii Montessori, jak i wielu wspaniałych nauczycieli, którzy piszą o tej metodzie). Pokochałam pomoce edukacyjne i podejście do dziecka, od pierwszych chwil spędzonych w pracowni montessoriańskiej, w Klubie Mam na warszawskim Bemowie. To było to, na co czekałam w swoim życiu, w którym dawno temu, pragnęłam być nauczycielką. Z systemową edukacją w polskiej szkole nie udało mi się porozumieć, a klasa montessoriańska zachwyciła mnie. Praca z małymi i starszymi dziećmi w nurcie Montessori jest wspaniałą przygodą, która karmi również moje wewnętrzne dziecko. Opowiadanie o świecie, pokazywanie dzieciom piękna przyrody i przekazywanie tajemnic tabliczki mnożenia jest moją wymarzoną codziennością. Z tej praktyki wyrosła moja gotowość, by dzielić się tym w książeczkach dla dzieci i rodziców. Wszystko, o czym do tej pory napisałam, widziałam na własne oczy i widziałam w oczach, rękach i sercach dzieci, z którymi mam zaszczyt pracować. 
Dla nas Lidia Rekosz-Domagała przygotowała m.in. serię książek edukacyjnych "Domowa pracownia Montessori".

Jola Richter-Magnuszewska
ilustratorka, malarka

Maluje, rysuje i wycina ilustracje do książek i czasopism dziecięcych. Czasem tworzy plakaty do akcji społecznych. Czasem - książki autorskie jak "ABCadełko, "Rok na targu", "Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach". Czasem jej książki zdobywają wyróżnienia - w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku, czasem nagrody - Nagroda Czytelników w konkursie Przecinek i Kropka na Najpiękniejszą Książkę Dziecięcą 2020. Mieszka  w drewnianej chacie na skraju Beskidu Niskiego. W pracy na co dzień pomagają jej koty, border Borys, gęsi, kury i popielice.

Julia Sarapata de Carvalho
ilustratorka

Mieszkająca w Warszawie ilustratorka dla dzieci, autorka ilustracji do książek wydawanych w USA i Anglii. W 2021 otrzymała Bronze Award w JIA Illustrations Awards oraz honorowe wyróżnienie w The Northern Illustration Prize. Członkini The AOI, SCBWI, Japan Illustrator's Association oraz Directory of Illustration. Międzynarodowo reprezentowana przez Tarę Gonzalez w Erin Murphy Literary Agency. Obecnie przygotowuje swoją pierwszą autorską książkę dla dzieci.  Wydane przez Wydawnictwo Olesiejuk „Serce” Edmunda de Amicisa z ilustracjami Julii Sarapaty de Carvalho to pierwsza książka artystki wydana w Polsce.

Katarzyna Sadowska
ilustratorka

Jest córką księgarzy.  Piękne książki w jej życiu były od zawsze. To absolwentka  Instytutu Wychowania Artystycznego przy Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni profesora Mariana Stelmasika. Na Uniwersytecie w Białymstoku ukończyła studia podyplomowe z terapii pedagogicznej. Mieszka na wsi pod Białymstokiem, ale nie hoduje kur, ani nie ma ogródka. Uwielbia nowe technologie, nie cierpi staroci, naftaliny i nie nurza się w historii. Około 50 - tki nauczyła się programów graficznych, w ciemno kupiła tablet i teraz może powiedzieć, że wzięła z nim ślub. Lubi ilustrować świat nierzeczywisty, bajkowy, gdzie prym wiodą zwierzęta i wybujałe rośliny. Ma wrażliwą i piękną córkę. Ta w jej życiu udała się najbardziej. Dla nas zilustrowała "Wesołe rymowanki" autorstwa Basi Szymanek.

Anna Simeone
ilustratorka

Ilustratorka z wyboru, skończyła studia polonistyczne na UG. Po wielu latach spędzonych na Sardynii, mieszka w starym domu w Sopocie, z mężem, córką i niesfornym psem Leonem. Najbardziej, od zawsze, lubi rysować kredkami, ale ostatnio tworzy ilustracje używając programów graficznych. Kiedy nie rysuje, zbija bąki, kąpie się w morzu (latem) i spaceruje po lesie (przez cały rok). Współpracuje z wydawnictwami w Polsce (Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Mamania, Literatura, Zielona Sowa, Wilga, Publicat, Nowa Era) i we Włoszech (Harper Collins Italia, Edizioni EL oraz Giunti Editore). Dla nas zilustrowała m.in. serie "Mój mały świat", "Magiczne święta", "Globalne czytanie" czy "Świat dźwięków.

Basia Szymanek
autorka książek

Od kilkunastu lat pracuje w wydawnictwie, od mniejszej liczby lat jest mamą. Lubi abstrakcyjne pomysły, uruchamianie wyobraźni i wierszyki puentowane. Bawi się słowami, prowadząc blog i fanpage Myśli Czarno-Białe, z przyjaciółmi próbuje nagrywać piosenki dla dzieci pod szyldem NOW/SZY TEAM (na razie mamy jedną!) i wymyśla rzeczy, na które zabraknie jej czasu. W Wydawnictwo Olesiejuk wydała m.in. „Nieśpiące królewny”, książeczki z serii ilustrowanej przez Ewę Podleś: „Tu i tam: szukam”, „Rymowany alfabet” oraz wierszyki o supermocach zilustrowane przez Magdę Piestę.

Katarzyna Trojańska
autorka książek

Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego na kierunkach: terapia pedagogiczna, pedagogika specjalna, oligofrenopedagogika oraz studiów podyplomowych na kierunkach: edukacja wczesnoszkolna,
kształcenie zintegrowane i wychowanie przedszkolne (Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu), neurodydaktyka XXI wieku (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu). Certyfikowany neuroterapeuta i glottodydaktyk. Współautorka pierwszej w Europie książki poświęconej edukacji w nurcie STEAM, pt. „ STEAM-owe lekcje”. Przez kilkanaście lat pracująca jako pedagog-terapeuta i pedagog specjalny z dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzicami. Autorka licznych innowacji pedagogicznych, m.in. „Edukacja skrojona na miarę” oraz „Poziomowe nauczanie matematyki” oraz ogólnopolskiego projektu STEAM-owych warsztatów dla dzieci. Nauczyciel, później Dyrektor Programowy w szkole. Pasjonatka teatru, prowadząca przez kilka lat grupę TEATR 3A, z którą przygotowała m.in. spektakl „Obudź się”, będący apelem o prawo dziecka do bycia sobą, do indywidualności i akceptacji. Autorka publikacji w Magazynie dla nauczycieli „Sygnał”, dotyczących edukacji, relacji, potrzeb rozwojowych dziecka. Założycielka i czynna nauczycielka Extra Klasy- szkoły otwartej dla uczniów w edukacji domowej, przekształconej od września 2019 r w Szkołę Otwartą. Autorka koncepcji Edukacji Otwartej. Organizatorka szkoleń, wykładów i warsztatów dla nauczycieli, rodziców, edukatorów w obszarze neurodydaktyki, STEAM-owej edukacji, kreatywnej matematyki, a także czynny terapeuta pedagogiczny, doradca metodyczny, trener edukacyjny i neuropedagog. Pasjonatka matematyki, prowadząca zabawy matematyczne dla przedszkolaków, zajęcia z matematyki dla dzieci szkolnych
oraz zajęcia terapeutyczne dla dzieci z trudnościami w nauce matematyki. Właścicielka firmy Extra Klasa, której działalność skupiona jest na wdrażaniu innowacji w edukacji i holistycznym wspieraniu osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży. Propagatorka empatycznej, otwartej edukacji opartej na relacji, budującej dziecięce poczucie wartości i wspierającej rozwój talentów. Mama dorosłych Kai i Kacpra, którzy każdego dnia wspierają zawodową pasję swojej mamy oraz są pierwszymi krytykami jej nowych pomysłów na edukację. Każdego dnia również, realizując swoje pasje, marzenia, pomysły, utwierdzają ją w przekonaniu, że dzieci wychowujemy dla świata, a nie dla siebie, i od najmłodszych lat musimy dać im prawo do indywidualności, wsparcie, poczucie sprawstwa i możliwość decydowania o sobie na miarę ich możliwości rozwojowych. Wtedy będą spełnione i szczęśliwe kroczyć ku dorosłości. W pracy z dziećmi stawia na relację, budowanie poczucia wartości i dziecięcej wiary w siebie. Najbardziej ceni radość i uśmiech dziecka.
Dla nas przygotowała książki m.in. z serii "Edukacja domowa".

Agnieszka Ulatowska
ilustratorka, graficzka

Graficzka, ilustratorka książek, czasopism i gier dla dzieci. Urodzona w Polsce, przez wiele lat mieszkała we Włoszech, gdzie pracowała jako graficzka w jednym z domów wydawniczych oraz ilustratorka freelance. Aktualnie mieszka w Danii i poświęca się przede wszystkim ilustracji, która od zawsze jest jej największą miłością i bardzo ważną częścią jej aktywności. Ma słabość książek, kupuje je dla siebie i kolekcjonuje te z pięknymi pracami innych ilustratorów. Prywatnie mama dwóch córek, w wolnym czasie rozpieszcza swoją rodzinę słodkościami, które sama wypieka.

Ewelina Wajgert
ilustratorka

Urodzona w 1987 r. Artystka, grafik. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom magistra sztuki w Pracowni Ilustracji, 2012). Zajmuje się ilustracją, grafiką artystyczną, malarstwem, a także fotografią. Sięga do różnych stylów i technik, a inspiruje się przede wszystkim naturą. Prywatnie miłośniczka zwierząt, bioróżnorodności i podróży. Książki z jej ilustracjami pojawiły się do tej pory w Polsce, Tajlandii, Indonezji, Malezji, Birmie, Czechach i Szwajcarii. Brała udział w wystawach w Polsce, Francji, Szwecji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Anna Wiśniewska
pisarka, autorka książek

Autorka popularnych serii: „Biblioteczka mądrego dziecka” i „Historyjki z naklejkami”, których sprzedaż przekroczyła kilka milionów egzemplarzy, a przetłumaczono je na języki: litewski, słowacki i czeski. Jej książeczki z serii „Okruszek poznaje” nagrodzono tytułem Superprodukt. Najnowsze publikacje to ciekawostki dla „Bystrzaków” i „Komiksowy elementarz sylabowy”. Jako współautorka podręczników pt. „Wesoła szkoła” otrzymała nagrodę im. Filipa Kallimacha honorującą osiągnięcia w polskiej edukacji. Jest szczęśliwą mamą dwóch chłopaków i babcią... dwóch chłopaków. Kocha dzieci, książki, muzykę (prawie każdą), mocną kawę i podróże.

Daniel Włodarski
ilustrator

Autor ilustracji dla dzieci, okładek i animacji. Gdy był mały wpadł do studni, ale na szczęście złapały go pająki. Obiecał im nigdy nie pakować się w tarapaty i w podziękowaniu codziennie przynosić ciastka. Postanowił również narysować całą pajęczą rodzinę, ale nogi zawsze wychodziły mu krzywe. Dzięki codziennemu treningowi rysunek w końcu się udał, a pająki były zachwycone. Zachęcony przez tatę pająka zaczął rysować na poważnie – tak zaczęły powstawać ilustracje do książek dla dzieci. Rysuje do tej pory, niosąc radość dzieciom małym i dużym, tym grzecznym i tym, które tak jak on często pakują się w tarapaty. Mieszka w domku na drzewie z żoną, dwoma synkami i córką. Gdy nie rysuje buja się na oponie, marząc o tym, jak smakują chmury i wstrzymując oddech na czas.

Małgorzata Zdziechowska
autorka książek, podróżniczka

Polska Doktor Dolittle. Od lat jeździ po całym świecie, by jako wolontariuszka pomagać dzikim zwierzętom: słabym, chorym, opuszczonym. W niezwykły sposób znajduje ze swoimi podopiecznymi (są wśród nich są m.in. dzikie korty, niesamowite małpy i wielkie ssaki) nić porozumienia.
Jak pisze w książce „Moi dzicy przyjaciele”: „Było, i jest, o czym opowiadać: podczas kilkunastu wolontariatów opiekowałam się bowiem przedstawicielami ponad 100 gatunków ssaków. Zastępowałam mamę osieroconym: żyrafie, nosorożcowi, wyjcom, leniuchowcom, kangurkom. Opiekowałam się chorym sępem, rehabilitowałam wełniaka (to taka małpka), który nie mógł normalnie chodzić. Brałam też udział w akcjach ratunkowych i wypuszczaniu na wolność wielu zwierząt, między innymi koali, sępa, karakala czy lamparta”. W swoich książkach Małgosia przybliża młodszym i starszym odbiorcom niesamowity świat dzikich zwierząt.  Dla nas napisała jeszcze "
Świat dzikich zwierząt", "Zwierzaki dzieciaki. 365 dni z życia dzikich zwierząt. Codziennik 2019", "Jakie mam futerko", "Mama i ja".