Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

A gdyby tak kupić dziecku książkę zamiast słodyczy?

Jest co najmniej mnóstwo powodów, by to zrobić.

Oto najważniejsze:

Książki nie tuczą…

Czy wiesz, że przeciętny pięciolatek zjada w ciągu roku tykle słodyczy, ile sam waży? To stanowczo za dużo, zwłaszcza że cukier jest także w soczkach, jogurtach, serkach, napojach gazowanych, lodach i dziesiątkach innych produktów. W efekcie dzieci tyją na potęgę i częściej niż kiedykolwiek wcześniej zapadają na choroby związane z otyłością, np. cukrzycę. Prezent w postaci książki jest o wiele lepszym pomysłem: nie naraża dziecka na nadprogramowe kilogramy i wszystkie związane z nimi problemy!

… i nie psują zębów

Słodycze są kochane nie tylko przez dzieci, ale i przez bakterie, które powodują próchnicę. Jak wynika z badań, w Polsce dziury w zębach ma już ponad połowa trzylatków (!), a potem jest już tylko gorzej. Nie warto przykładać do tego ręki, zasypując malucha słodkościami. Lepiej przynieś dziecku książeczkę!

Cieszą dłużej niż słodycze…

Krówki czy czekolada z orzechami znikają błyskawicznie, a książki nie. Z czasem dzięki takim prezentom dziecko może zgromadzić całkiem pokaźną biblioteczkę! Niektóre z tych prezentów być może zostaną z obdarowanym na zawsze – staną się ukochaną pamiątką, o której dorosły już malec będzie pamiętać podczas każdej przeprowadzki.

…a wcale nie muszą dużo kosztować

Nie za każdym razem trzeba dziecku dawać w prezencie luksusowo wydaną książkę w twardej oprawie. Można mu podarować coś znacznie tańszego, a nie mniej ekscytującego, na przykład komiks, kolorowankę, cienką książkę edukacyjną na jeden konkretny temat alb odpowiedni do wieku zeszyt edukacyjny z zagadkami, łamigłówkami i innymi zadaniami. Wybór jest ogromny!

Zaspakajają głód wiedzy

Małe dzieci są bardzo ciekawe wszystkiego, co je otacza. Chcą także wiedzieć, co się dzieje poza zasięgiem ich wzroku: na dnie oceanów, w amazońskiej dżungli, w kosmosie.  Książki pozwalają ten głód wiedzy zaspokoić. Kto wie, może któryś z Twoich podarunków sprawi, że w maluchu zakiełkuje pasja, dzięki której będzie w przyszłości wieść ekscytujące, pełne satysfakcji życie?

Rozwijają na wiele sposobów

Dzięki książkom i zeszytom edukacyjnym dziecko rozwija się na wiele sposobów. Nie tylko zdobywa wiedzę o świecie i zaczyna kochać książki, ale także wzbogaca swoje słownictwo, rozwija wyobraźnię, empatię i poczucie humoru, uczy się logicznie myśleć, poznaje różne emocje, trenuje rękę (to ważne także dla dzieci, które potrafią już pisać – będą robić to ładniej i z mniejszym wysiłkiem!), ćwiczy koncentrację i pamięć, a także zdobywa mnóstwo innych umiejętności, które zaprocentują w szkole i poza nią. A wszystko to robi mimochodem i bez najmniejszego wysiłku.

Sprawiają, że dziecko nie uzależnia się od telefonu i komputera

Malcowi, który kocha książki, szkoda czasu na niezbyt mądre gry. I słusznie!

Mogą być prezentem dla dziecka w każdym wieku

Książkę możesz przynieść w prezencie dziecku w każdym wieku. Niemowlę ucieszy się z książeczki z kartonowymi kartkami i prostymi obrazkami albo książeczki-zabawki, np. takiej, która szeleści albo piszczy, maluszek z prostych, bogato ilustrowanych bajek, przedszkolak – z dłuższych opowieści i zeszytów pełnych różnorodnych zadań albo książek o dinozaurach, kosmosie albo samochodach.
 

Beata Turska