Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Bohaterowie filmów i ich przygody w książkach

Co zyskuje dziecko dzięki książkom z bohaterami filmów i kreskówek?

1. Uczy się kochać czytanie

Czy maluch, który uwielbia Kubusia Puchatka, Króla Lwa, disnejowskie księżniczki albo bohaterów serii Star Wars zdoła się oprzeć pięknie ilustrowanym książkom na ich temat? Oczywiście, że nie! Wertuje je, ogląda i wciąż wraca do tych samych obrazków, ale także prosi bliskich, by mu czytali. Przy okazji oswaja się z książkami jako takimi i dzięki temu chętniej sięgnie także po te, które poruszają inne tematy. To może być początek pięknej przyjaźni!

2. Pozostaje dłużej w filmowym świecie

Mając książkę z bohaterem ukochanej bajki pod ręką, maluch może znaleźć się w filmowym świecie niemal w każdej chwili i spędzić w nim tyle czasu, ile chce. W dodatku obcując z książką, nie jest już tylko biernym odbiorcą: angażuje swoją wyobraźnię, przeżywa wszystko głębiej, zapamiętuje więcej.

3. Lepiej poznaje swoich ulubionych bohaterów

Oglądając uważnie obrazki i przeżywając wraz z bohaterami kolejne przygody, dziecko może dostrzec szczegóły, których nie zdołało zauważyć w kinie lub przed telewizorem, zwłaszcza że akcja w filmach i kreskówkach na ogół pędzi w zawrotnym tempie. Książka pozwala zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad czymś, zadać bliskim pytania, poszukać wraz z nimi odpowiedzi.

4. Ukochane postacie stają się mu jeszcze bliższe

Można je zabrać na weekend do babci, pogadać o nich z dziadkiem, pójść razem z nimi na spacer, do przychodni na szczepienie, a nawet zasypiać, wiedząc, że ma się je pod poduszką albo na półce w pobliżu łóżka.

5. Uczy się mnóstwa rzeczy

Dzięki czytaniu książek (tych z bohaterami filmów i kreskówek także!) dziecko wszechstronnie się rozwija, m.in. wzbogaca swoje słownictwo, uczy się logicznie myśleć, poznaje świat emocji, rozwija wyobraźnię.

To oczywiście nie wszystko: w książeczkach na temat filmowych bohaterów można często znaleźć mnóstwo dodatkowych atrakcji: naklejki, labirynty, zadania, łamigłówki i kolorowanki. Każda z tych rzeczy wspiera rozwój dziecka na wiele różnych sposobów, np. uczy logicznego myślenia.

Beata Turska