Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Czytaj dziecku od małego. Dlaczego?

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku książki. Tak naprawdę warto to robić… zanim maluszek się urodzi! Nie, to nie pomyłka: maleństwo zaczyna przecież słyszeć jeszcze w brzuchu mamy. 

Dlaczego warto czytać książki od małego? Powodów jest mnóstwo! Oto najważniejsze:

Dzięki temu dziecko wie, że je kochasz

Gdy przytuleni do siebie spędzacie z sobą czas skupieni na tej samej książce, powstaje między wami bardzo silna więź. Robicie coś razem, poświęcacie uwagę temu samemu, razem się śmiejecie, pokazujecie sobie palcem szczegóły obrazków. Taka bliskość jest kluczowa dla rozwoju dziecka: buduje w nim poczucie bezpieczeństwa. Dziecko wie, że jest ważne, kochane i wartościowe, bo najbliższe mu osoby chcą i lubią z nim spędzać czas. To kapitał na całe życie: człowiekowi, który go zgromadził we wczesnym dzieciństwie, nie brakuje mu siły, odwagi i energii, by ruszyć na spotkanie świata!

Intensywnie rozwija się jego mózg

Mózg małego dziecka w ciągu pierwszych 2 lat życia rozwija się niewiarygodnie szybko. Powstają w nim nowe połączenia, rozwijają się obszary odpowiedzialne za poszczególne umiejętności i zdolności, np. to, jak w przyszłości człowiek będzie przyswajał i przetwarzał informacje. Czytanie bardzo w tym, wszystkim pomaga.

Uczy się mówić i myśleć

Na początku dziecko nie rozumie słów i nie ma pojęcia czego dotyczą czytane przez ciebie opowieści i wierszyki, jednak dzięki czytaniu (i rozmowom także!) poznaje melodię, rytm i akcent ojczystego języka. Z czasem z potoku mowy zaczyna wyławiać pojedyncze słowa, zapamiętuje je, próbuje powtarzać. W końcu zaczyna budować zdania, a więc uczy się nie tylko słownictwa, ale i struktur gramatycznych. Zanim się obejrzysz, będzie pięknie mówiło! Jeśli nadal będziecie czytać książki, jego zasób słów szybko stanie się imponujący, a to oznacza, że będzie potrafiło precyzyjnie formułować myśli.  Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Bo przecież – jak czytamy na stronie kampanii Cała Polska czyta dzieciom – „język jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy i udziału w kulturze, zatem sprawność językowa będzie mieć ogromny wpływ na sukces szkolny i życiowy dziecka.”

Poznaje świat

Dzięki książkom świat dziecka staje się większy i bogatszy. Pojawiają się w nim lwy i żyrafy obce lądy, oceany, ciekawe rośliny, maszyny, budowle. Wszystko to buduje jego wiedzę i rozbudza ciekawość – chce wiedzieć jeszcze więcej!

Rozwija się emocjonalnie

Słuchając bajek i wierszyków, dziecko przeżywa różnorodne emocje i uczy się wrażliwości. Współczuje pieskowi, który się zgubił, cieszy, gdy zwierzę odnajdzie swój dom etc, etc. Uczy się nazywać różnorodne emocje: miłość, przywiązanie, ale też złość czy zazdrość. Dzięki temu zaczyna lepiej rozumieć siebie i innych. Uczy się także odróżniać dobro od zła, dowiaduje, kogo warto naśladować, a kogo nie, dowiaduje się, na czym polega przyjaźń, miłość, lojalność, tęsknota.

Ćwiczy pamięć

Śledząc przygody bohaterów, trzeba zapamiętać mnóstwo rzeczy: jak się nazywają, dokąd zmierzają, dlaczego im na tym zależy, co się działo wcześniej, a co później… To fantastyczny trening dla pamięci.

Rozwija wyobraźnię

Słuchający pasjonującej opowieści malec przenosi się w wyobraźni do innego świata. W tym świecie psy mogą mówić, dzieci latać, a myszy budować domy. Dziecko może się wcielać w różne postaci, przeżywać przygody, podróżować (nawet w kosmos!), a takżę mierzyć z przeciwnościami i pokonywać je. Dzięki temu w przyszłości będzie bardziej kreatywne.

Oswaja się z książkami…

Dziecka, które niemal od narodzin ma kontakt z książkami, nie będzie trzeba namawiać, by po nie sięgało, gdy już pójdzie do szkoły. Książka będzie mu się kojarzyła z przyjemnością i czymś, co zawsze warto mieć w zasięgu ręki.  

… i literami

Dziecko, które kocha książki, szybciej nauczy się czytać, bo będzie chciało móc korzystać z nich także samodzielnie.

Nie uzależnia się od telefonu i komputera

Im bardziej dziecko kocha książki, tym mniej czasu spędza grając w niezbyt mądre gry.

Uczy się… uczyć

Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat, gdy nasze dzieci dorosną. W naszych czasach wszystko zmienia się jednak tak szybko, że możemy być pewni tylko jednego: będą musiały nieustannie uczyć się nowych rzeczy. Nawyk czytania, umiejętność koncentracji, duży zasób słów i łatwość przyswajania informacji, bardzo im to ułatwią.
 

Beata Turska