Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Książka z okienkami – ­ idealny prezent dla małego odkrywcy

Książeczki z okienkami i innymi ruchomymi elementami mają mnóstwo zalet – od tych, które dzielą z tradycyjnymi książkami (tak jak one wzbogacają słownictwo, dostarczają wiedzy o świecie, np. na temat zwierząt na wsi i w lesie, ogrodów, pojazdów, kolorów, a nawet funkcjonowania ludzkiego ciała, zjawisk pogodowych czy komputerów) po wyjątkowe, właściwie tylko im.

Oto niektóre z nich:

Zachęcają do działania

Nawet dla nas, dorosłych, niespodzianki są fascynujące. Dla dziecka, które dopiero zaczyna poznawać świat, tym bardziej! Okienka z ruchomymi klapkami są ekscytujące, po pod obrazkiem na klapce kryje się kolejny, całkiem inny. To pobudza ciekawość i angażuje: malec musi, po prostu musi zajrzeć pod klapkę!

Dają poczucie sprawstwa

Odkrycie niespodzianki to nie tylko wielka frajda, ale i satysfakcja: nawet jeśli dziecko nie zna jeszcze literek, aktywnie bierze udział w czytaniu i ma wpływ na jego przebieg – choćby na to, na której stronie zatrzyma się na dłużej albo co sprawdzi najpierw, a co później.

Uczą myślenia przyczynowo-skutkowego

Dzięki takim działaniom dziecko dowiaduje się także tego, że to, co robi, daje jakiś efekt, a więc uczy się myślenia przyczynowo-skutkowego („Otworzyłem okienko i zobaczyłem inny obrazek niż wcześniej”).

Zachęcają do eksperymentowania

Maluchy ciekawią nie tylko obrazki, ale także to, jak okienko działa. Czy ukryty pod klapką obrazek jest zawsze taki sam? A może się zmienia? Czy okienko zawsze zamyka się i otwiera się w taki sam sposób? Czy da się włożyć do środka klocek? A papierek po cukierku? Możliwości jest bez liku!

Doskonalą precyzję

Otwieranie i zamykanie okienek albo korzystanie z innych ruchomych elementów książki wymaga precyzji. Robiąc to, maluszek sprawia, że jego mało jeszcze sprawne paluszki, coraz chętniej „słuchają” tego, co zaplanowała dla nich głowa.

Rozwijają spostrzegawczość i pamięć

Żeby otwierać okienka, trzeba je najpierw odnaleźć, a żeby zauważyć, czym różni się obrazek pod klapką od tego, który jest na niej, trzeba zapamiętać oba. To bardzo rozwijające! 

Pokazują, co jest w środku

Książki z okienkami przeznaczone dla nieco starszych dzieci wyjaśniają wiele tajemnic, np. objaśniają, co kryje się w ludzkim ciele i pod maską samochodu.
 

Beata Turska