Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Wyszukiwanki a rozwój dziecka

Żyjemy szybko i wiele rzeczy nam umyka, a pełne interesujących szczegółów wyszukiwanki uczą tego, że warto się czasem zatrzymać i uważnie czemuś przyjrzeć.

Co zyskuje dziecko dzięki wyszukiwankom?

Ćwiczy koncentrację

Kartek wyszukiwanki nie przewraca się błyskawicznie. Dziecko wybiera jedną z nich i długo jej się przygląda, próbując wśród wielu szczegółów odnaleźć konkretną postać, zwierzątko, przedmiot itd.

Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu procentuje nie tylko podczas takich zabaw. Dziecko będzie umiało skupić się także na innych rzeczach, co będzie bardzo przydatne w szkole i nie tylko.

Trenuje spostrzegawczość

Nie wystarczy patrzeć, by naprawdę coś dostrzec. Podczas zabawy z wyszukiwanką malec uczy się zauważać szczegóły i odkrywać związki między nimi. Widzi np. mrówki, które niosą listki, dostrzega, że idą jedna za drugą i kierują się w stronę mrowiska, każda z nich ma więcej nóżek niż pies, a z głowy wyrastają jej czułki. Dzięki temu podczas spaceru będzie potrafił dostrzec żółty brzuszek sikorki, poranną rosę na źdźbłach trawy, pręciki i płatki kwiatów oraz tysiące innych rzeczy, które rozbudzą jego ciekawość. 

Ma coraz lepszą pamięć

Żeby coś znaleźć, trzeba pamiętać, czego się szuka i w jakich miejscach już się to robiło!

Rozwija się intelektualnie

Uważnie przyglądając się wyszukiwankom, dziecko poznaje mnóstwo nowych zwierząt, roślin, przedmiotów, pojazdów, miast itd. Jego świat staje się coraz bogatszy. Zaczyna zadawać mnóstwo pytań, a dzięki temu, że poznaje odpowiedzi (albo szuka ich wspólnie z rodzicami) dowiaduje się o nim coraz więcej.

Powiększa zasób słów

Bogato ilustrowane strony wyszukiwanek to nie tylko zbiór zwierząt, roślin, postaci i przedmiotów, których nazwy dziecko może poznać, ale także fantastyczny punkt wyjścia do rozmowy podczas wspólnego oglądania. Właśnie w ten sposób dziecko uczy się coraz lepiej wyrażać swoje myśli.

Beata Turska